2011. január 28., péntek

Csokis szendvics keksz


Valahogy azt veszem észre a bolti szendvics kekszeken, hogy egyre kevesebb benne a töltelék. Pedig szeretjük, ép a csokis rész miatt. Tegnap kicsi lányom kért, hogy készítsünk csokis kekszet, gondoltam eleget teszek kérésének, s mivel már egy ideje foglalkoztat a házi szendvics keksz elkészítése, ezt választottam. Szerintem nagyon jó lett.
Külföldi oldalakat böngészve láttam, hogy többek beszereznek egy Handmade feliratú nyomdát, és azzal díszítik a kekszüket, nagyon megtetszett, de nekem olyanom nincs. Viszont van sima betűs nyomdám, azaz nem nekem, a gyermekeimnek, de kölcsönkértem, elmostam, és használtam a kekszek díszítésére. Nekem nagyon tetszenek, pofásak lettek, és azért én is kitudtam írni a Handmade feliratot:D.

Hozzávalók a kekszekhez:

200 g liszt
150 g vaj (nekem most nem volt, így 130 g margarint és 20 g zsírt tettem)
100 g porcukor
1 tojássárga
egy kis tejföl vagy tej az összeállításhoz
csipet só

Ez egy adag, én 3x mennyiséget készítettem.
A lisztet sóval, zsiradékkal elmorzsoltam, közepébe lyukat formáltam, oda tettem a cukort, tojássárgát, és pár kanálnyi tejet. Gyors mozdulatokkal összegyúrtam. Nekem kicsit lágy lett (meglöttyent egyszer tej), így betettem kb. 1 órára a hűtőbe. Két részeltben kinyújtottam, majd szaggattam, sütőpapírral ellátott tepsire téve a kekszeket nyomdáztam. Majd 180 fokon sütöttem.
Kihűlés után töltöttem a csokikrémmel.

Tejszínes csokikrém (a három adag kekszhez):

350 g csoki
150 ml tejszín

A csokit (én vegyesen tettem fele ét fele tej, de mindenki ízlése szerint készítse) felolvasztottam, vigyázva, hogy ne melegedjen túl (ha túlmelegszik kicsapódik belőle a zsiradék, és nem vegyül jól a tejszínnel). Ezután hozzáöntöttem a tejszínt és addig kavartam míg egynemű sima krém lett belőle. Kicsit lágynak ítéltem, ezért kb. 20 percet pihentetem a hideg karmában. Ezután megtöltöttem vele a kekszeket.
Nekem elég volt az összes kekszre, de az igazsághoz hozzá tartozik, hogy ettünk is a kekszekből csak úgy simán krém nélkül is.

A tészta receptjét édesanyámtól örököltem, ő ebből csinált lekváros linzert (ez esetben felét lyukas közepűre készítette, olykor dióba megmártotta), vagy töltötte meg torta krémmel (4 adag kekszhez 2 adag krém), és csokival cifrázta a tetejét.

2011. január 14., péntek

Hogyan verjük fel a tejszínt

Gyermekkoromban már megtanultam hogyan is kell tejszínt felverni és meglepődve láttam mikor elkezdtem netezni, hogy ez sok embernek mekkora problémát jelent. Pedig nem bonyolult, két dolog szükséges hozzá, magas zsírtartalmú, jól behűtött tejszín, és türelem.

Édesanyám a házi tejet hűtőbe tette, megvárta, hogy jól lehűljön és feljöjjön a tetejére a tejszín, majd ezt óvatosan egy öblösebb kanál segítségével leszedte. Amit sikerült tejmentesen leszedni abból készült a tejszín vagy a vaj, amihez már keveredett egy kis tej is abból már csak tejföl készülhetett.

Hogy a tejszínből vaj vagy tejszínhab lesz azt a hőmérséklet határozza meg. Ha egy tejszínt alaposan behűtünk nem fog kicsapódni!!! Ha ezt nem teszünk meg, akkor kicsapódik belőle a zsír, elválik a savótól, és ott lesz a kezünk alatt a vaj. Ez csak egyszerű háziasszonyi megfigyelés, de így van, ki lehet próbálni. Olvastam valahol pontosan azt is, hogy hány fok fölött lesz a tejszínből vaj, de már nem tudom hogy merre, de nem is az a célom ezzel a bejegyzéssel, hogy tudományosan alátámasszam a mondanivalómat.

Én ha díszíteni akarok tejszínnel, vagy biztosra akarok menni, akkor előtte még be is teszem a tejszínt a fagyasztóba úgy 20-30 percet, nem baj ha már kicsit jégkristályos lesz a szerkezete. Ez főleg nyáron lényeges, mert egy jól behűtött tejszín nem fog olyan gyorsan átmelegedni a felverés alatt, sikerünk lesz vele. Ha krémbe kerül a tejszín, és a krémbe zselatint is teszek, akkor nem mindig hűtőm le fagyóba is a tejszínt, hanem eltekintek ettől a lépéstől, de a tejszínt akkor is közvetlenül felverés előtt veszem ki a hűtőből (lényeges, hogy ne 5 percet legyen a tejszín a hűtőbe, hanem pár órát, tehát legyen ideje megfelelően lehűlni).
Nyáron nem hátrány, ha az edényt is behűtjük amiben a tejszín felfogjuk verni, sőt a habverőt vagy a mixer villáit is, ezzel is biztosítva a megfelelő hőmérsékletet.

Az igazi tejszín nem fog olyan könnyen és hamar felverődni (ha jól be van hűtve akkor sem ) mint a nővényi utánzatok, türelem kell hozzá, és lehet nem is lesz pont olyan kemény, de!!! sokkal-sokkal finomabb mint a növényi társa. Szerintem össze sem lehet hasonlítani, de úgy gondolom, hogy főleg egy ünnepi tortánál érdemes rá áldozni.
Én az Aldiba kapható kis dobozos tejszínt használom, jó árban van, és eddig még negatív tapasztalatom nem volt vele.

Édesíteni ízlés szerint lehet, ha édesen szeretjük, akkor is bőven elég 1 dl tejszínhez kb 1 evőkanál porcukor. Én akkor szoktam hozzá tenni mikor már nagyjából felvertem a tejszínt.

2011. január 10., hétfő

Sült káposzta


Elkészítése egyszerű, a káposztát cikkekre vágjuk. Én kb. 2-2,5 cm széles, 6 db cikket vágtam, vigyáztam, hogy torzs is maradjon a cikkel, mert az tartja össze a cikket. Egy tepsit sütőpapírral béleltem, kicsit megolajoztam, ráfektettem a káposztacikkeket. 2 kanál vizet, 2 kanál citromlevet, egy kanál olajat kevés petrezselyenzöldet, 2 gerezd reszelt fokhagymát, 1/4 kiskanál sót, 2 csipet őrölt koriandermagot(elhagyható, csináltam már nélküle is) és 2 csipet zúzott római köményt(szintén elhagyható) elkavartam, majd meglocsoltam a kence felével a káposzta cikkeket. 200 fokos sütőbe toltam, sütöttem, míg az alja szín nem kapott, megfordítottam, a maradék kencével megöntöztem, majd tovább sütöttem. Így roppanósra sül a káposzta. Következő alkalommal kíváncsiságból megpróbálom alufólia alatt sütni félideig, úgy szerintem lágyabbra sül.

Ettük már hallal, most meg fasírttal ezt a káposztát, mindkettőhöz finom volt. A fűszereket ízlés szerint, vagy a feltét ízéhez igazítva változtatni lehet.

2011. január 6., csütörtök

Sajtos roló


Tervbe vettem, hogy megtanulok sajtos rolót készíteni. Ez volt ma az első próbálkozás. Nem lett rossz, férjem szerint úgy jó ahogy van (hát persze, eddig csak boltit evett), de nekem valami hiányzik belőle, nem a krémjéből, hanem a tésztájából, de majd finomítok rajta.
A krémek és a tészta után is neten keresgéltem, legszimpatikusabb krémet Gizinél találtam meg, ezt használtam fel kicsi módosítással.

Hozzávalók a krémhez:

3 tojássárga
3 csapott evőkanál liszt
3 dl tej
100 g tömlős sajt (füstöltet vettem)
200 g reszelt trappista sajt
75 g margarin
75 g vaj
só, bors, szerecsendió

A liszthez adunk egy kis tejet, csomómentesre kavarjuk, majd hozzáadjuk a tojássárgát, és a maradék tejet, jól elkavarjuk. Hozzáadjuk a tömlős sajtot, 50 g reszelt sajtot, fűszereket ízlés szerint, majd sűrű péppé főzzük. Jól lehűtjük.
A vajat (lehet csak vajjal, vagy csak margarinnal is, vajjal finomabb, margarinnal olcsóbb, ez egy arany középút) a margarint és 100 g reszelt sajtot jól kihabosítunk, majd hozzáadjuk a lehűlt pépet ezzel is jól eldolgozzuk, ha kell még ízesítjük. Egy habzsákba töltjük a kész krémet, majd a kihűlt rolókba töltjük, végeit belemártjuk reszelt sajtba. 22 rolót sikerült ezzel az adaggal megtöltsek.

A tészta receptjét most nem írom még be, amúgy is azt lehet bolti leveles tésztával helyettesíteni. A lényeg, hogy kinyújtás után kenjük le egy kis tojásfehérjével (bőven marad a krémtől, abból használunk fel egy keveset), majd vágjuk kb. 2,5 cm vastag szalagokra.Az előre zsiradékkal megkent formákra tekerjük fel a tésztaszalagokat úgy, hogy kb. fél centi mindig fedje az előzőt, majd erős tűzön süssük meg.
Formát én százforintos boltba vettem, 12 van egy csomagba és 800 Ft körül volt az ára. Habtekercs forma névre hallgat, a Cserni Gépműhely Kft gyártja, megvagyok vele elégedve, a második adagnál már meg sem kentem zsírral, s mégis szépen lejött róla a megsült tészta.

UI: Tud valaki nekem segíteni? Miért van az, hogy sokszor (pl. a fenti képnél is nagyon szembetűnően) a felirtat nagyon elmosódik mikor átkerül a számítógépről a bolgra? A gépen nézve semmi baja, itt meg, szinte egy pacakontúr van körülötte.