2013. december 21., szombat

Mézes isler karácsonyra hangolva

Mézeskalács gyártás közben tört rám a kíváncsiság, hogy mi lenne, ha köröket szaggatnák, és isleszerűen fejeznék be a pályafutásukat a kis mézeskalácsok. Gastroajándékként végezték a kis szépségek, és mondanom sem kell, hatalmas sikert arattak.
A bevált mézeskalácsreceptet követtem, ami ITT található, ezt szaggattam kerek sütiszaggatóval, majd baracklekvárral kentem meg, és vártam 1 napot, hogy jól átpuhuljon. Ezután csokiba mártottam, majd mikor az is megszilárdult rajta hópelyhet írókáztam rá.

2013. július 18., csütörtök

Pangritata


Az egész úgy kedődött, hogy tegnap az Aldiban megvettem egy kisüveg olajos szardellát. Ilyet még nem vettem eddig. Elkezdtem keresgélni, hoyg mit is csinálhatnék belőle, így találtam rá ERRE a receptre. Elkészítettem. A tészta számomra nem lett az igazi , de ez a pangritata nagyon bejött.
A pangritata lényegében egy fűszeres, olajon ropogósra sült zsemlemorzsa. Szegényebb sorban levő olasz háziasszonyok használták parmezán helyettesítésére. Engem nagyon meggyőzött, az íze, állaga. Arra kell vigyázni, hogy közvetlenül tálalás előtt szórjuk meg vele a tésztát (vagy párolt zöldségeken is finom lehet), mert úgy őrzi meg ropogóságát.

Hozzávalók:

3 evőkanál olaj
1 gerezd finomra vágott fokhagyma
1 kiskanálnyi szárított kakukfű
100 g zsemlemorzsa
só és bors

A forró olajon megfuttatjuk a fokhagymát , majd jöhet rá a kakukfű  majd a zsemlemorzsa. Állandó kevergetés mellett aranybarnára pirítjuk, végül hagyjuk egy szikkadni tálalás előtt. 

2013. június 4., kedd

Lapozós kalács



Ezt a kalácsot legalább már vagy ötödjére sütöm, és hangos sikert arat mindig. Valahogy a fotózás mindig elmaradt, így a post is elmaradt a recepttel, pedig azt már többen kérték tőle.  Most extra nagy adag készült, összesen 6 kalácsot sütöttem.
Több helyen láttam már ezt a kalácsot, de igazán Eszternél fogott meg, akinél nemcsak jó receptet, hanem jó fázisfotókat is találtam ITT.

Én mindent kimértem grammra, és az első sütés után az adagot dupláztam, és így egyszerre nekem 3 kalácshoz elegendő a tészta mennyiség.

Szóval nálam így alakulnak az adagok 3 kalácshoz mérten:
700 g liszt
100 g cukor
1/2 tk só
160 ml tej
120 g olaj
80-120 ml víz (amennyivel jó lágy, de nem túl ragacsos tésztát kapunk, nem öntöm bele egyszerre az összeset)
4 tojás
40 g élesztő

Kenni:
120 g olvasztott vaj
400 g cukor 2 ek fahéjjal (vagy kakaóval) elkeverve (mostanában csak 300 g cukrot használok, így is elég)


A hozzávalókból (nagyon)lágy kalácstésztát gyúrunk. Majd kelesztjük (ha van időnk, 1/2 óra után egyszer átgyúrhatjuk a tésztát, majd utána kelesztjük a duplájára) , lisztezett deszkán vékony lappá nyújtjuk Megkenjük az olvasztott vajjal, majd megszórjuk az ízesített cukorral. Csíkokra vágjuk, a csíkokat egymásra rakjuk, majd négyzeteket vágunk belőle, és élére rakva rakjuk a formába. 175 fokon sütjük.
Most készült egy adag kakaós és egy adag fahéjas is.


2013. április 20., szombat

Kakaós rügykoszorú és rügyek


Pár hete láttam meg Illéskrisz konyhájában EZT a nagyon guszta péksütit, és megkívántam... Régebb nagyon sokszor sütöttem péksütit, kenyeret, volt idő mikor nem is vettünk boltból. Aztán elkezdtem dolgozni, egyből megcsappant a sütögetések száma. Később ért egy nagy magánéleti válság, minek következtében hónapokig nem sütöttem keltésztát, a kedvem is elment tőle. Majd szépen lassan kezdett visszatérni pár hetenként 1-1 kedvenc (gyermekeim meg is jegyezték, hoyg süthetek többször), és most már új recepteket is van kedvem kipróbálni (nem ez volt az első mostanában),  egyértelműen jön vissza az életkedvem :) 

Szóval megláttam és megszerettem ezt a formázást, és mai nap kapóra jött, ugyanis az én kicsi Odettemnek ma névnapja van, és ez készült neki erre a jeles eseményre. 

A receptet nagyjából megtartottam, de van benne pár apróbb változtatás. 

Hozzávalók: 
400 g fehér liszt
100 g zabpehely liszt (zabpehely finomra darálva)
2 tojás (1-nek a fehérje félretéve a kenéshez)
50 g olaj
3 ek cukor 
1/2 mk só
30 g élesztő
2,5 dl tej

megszórni: 
1 ek kakaó
5 ek porcukor
50 g olvasztott vaj

A tészta hozzávalóiból tésztát dagasztottam, duplájára kelesztettem.  10 részre osztottam, mindegyik részt tányérnyi nagyságú kör alakra nyújtottam, majd 5-öt egymásra helyeztem, a rétegek közt megkentem minden szinte (kivéve a felsőt) olvasztott vajjal és a kakaós porcukros keverékkel megszórtam. 8 részre osztottam, majd mint a csörögét középen bevágtam, vigyázva hogy a széleket ne vágjam át, és a csücskét alulról fölfelé áthúztam. 
Egyik adagot koszorú alakban sütöttem meg, másikból sima rügyeket készítettem. Nagyon mutatós  péksütemény. 

Lacitromnál formázási fázisképeket is lehet találni, nézzétek meg ITT