2011. május 14., szombat

Olajos kiskifli

Anyósom pár napig eljött hozzánk, és ő készítette ezt a kiskiflit a lányokkal együtt. Olyan jó volt átengedi kicsit a konyhát:)
A kiflik amúgy nagyon finomak lettek, receptért lehet anyósom nemrég induló blogjára látogatni, IDE :)

2011. május 8., vasárnap

Kókuszos krémes

Tinikorom egyik kedvence, ennek ellenére saját magam nem sütöttem.
Nem követtem teljes mértékben az "örökölt" receptet, mert emlékeim szerint édesanyám annak a lapjaival mindig megküzdött.

Én most így készítettem:

a lapot
300 g liszt
2 evőkanál kakaó
csipet só
1/2 csomag sütőpor
150 g margarin
150 g porcukor
1 tojás
kb. 2 ek tejföl

a kókuszos tölteléket
6 tojásfehérje
200 g cukor
200g kókuszreszelék

a krémet
6 tojás sárgája
3 csapott ek liszt
3 dl tej
3 ek házi vaníliás cukor (vagy 1 csomag bolti)
100 g porcukor (aki a nagyon édeset szereti, emelheti akár 200-ra is)
200 g vaj (vagy 250 g margarin)

étcsoki

A laphoz a lisztet, kakaót, sütőport elkevertem átszitáltam, hozzáadtam a sót is, elmorzsoltam benne a lágy margarint. Közepébe lyukat formáltam ide tettem a cukort, tojást, kevés tejfölt elkevertem, majd gyors mozdulatokkal összegyúrtam. Ha nem állna össze még tehetünk hozzá tejfölt, ha túl lágy kis lisztet. Hűtőbe tettem, míg elkészítettem a tölteléket.

A kókuszos habhoz a tojásfehérjét csipet sóval felvertem, majd hozzáadtam több részletben a cukort, végül a kókuszreszeléket.

Egy nagytepsit kikentem zsírral, lisztel vékonyan megszórtam. A kakaós tésztát ketté osztottam, egyik részét kinyújtottam, kibéleltem vele a tepsit, rá a kókuszos habot, majd a maradék kakaós tésztával fedtem az egészet.
175 fokon megsütöttem (ne süssük túl, mert könnyen kiszárad).

A krémhez a lisztet kevés tejjel csomómentesre kavartam, majd hozzáadtam a tojást és a vaníliás cukrot, simára kevertem, majd felöntöttem a tejjel. Sűrű pépet főztem belőle, ügyelve arra, hogy tényleg főjön a krém (ha nem főzzük meg elégé liszt ízű lesz), hűtőfürdőbe kihűtöttem.
A lágy vajat a porcukorral habosra kavartam, majd hozzá adtam a tojásos alapot, jól kidolgoztam, majd rákentem a teljesen kihűlt süteményre. Csokit reszeltem a tetejére, majd hűtőbe a krém dermedéséig.

Hogy tutira ne száradjon ki a töltelék, arra kaptam a tegnapi nap egy jó tippet Ceciliától, sajnos addigra már megsütöttem az alapot így nem tudtam kipróbálni. Ő úgy készíti, hogy 10 tojásból és 300 g cukorból készült habhoz 300 g kókuszreszeléket 5 dl forró tejjel leforráz, , ezt keveri a tojáshabhoz (neki hatalmas tepsijei vannak). Következő alkalommal kipróbálom:)

2011. április 16., szombat

Húsos tarhonya

A tarhonya egyike azoknak az ételeknek, amit mind a négyen szívesen eszünk. Viszonylag sűrűn készítem, mégsem került fel eddig a blogra. Ez most megérdemli, hogy felkerüljön, mert a tészta házi készítésű, és igazán nagyon finom. Anyósom volt nálunk a héten, és ő készítette a tésztát házi tojásból, köszönjük szépen itt is! Annyira szép sárgára sikerült, hogy kicsit sajnáltam tarhonyának felhasználni, mégis így döntöttem, és vacsira elkészítettem.

Évek óta ugyanúgy készítem a tarhonyát, pulykahússal, próbálkozom olykor más hússal is, de nekünk ezzel jön be leginkább.
A pulykahúst (kb. fél kiló) kockákra vágom. Sokok hagymát (2-3 fej) üvegesre párolok kicsi zsíron (ehhez mindig zsírt használok), majd fokhagymagerezdeket (5-6 gerezd) teszek rá, ízesítem sóval, sóban eltett paprikával, majd megy rá a hús. Babérlevelet is teszek közzé, majd a hús kifehéredése után fedő alatt főzöm puhára. Mikor már minden puha, borssal és fűszerpaprikával ízesítem, ha kell sózom. Mire a hús megpuhul a fokhagyma szét megy benne, ezért nem szoktam sem reszelgetni, sem apróra vágni. Ha szükséges önthetünk a főzés közben alá kis vizet, bár egy jó vastag aljú edény esetén erre nincs szükség, jó szaftos lesz a végeredmény víz nélkül is.
Miközben a hús készül, a tarhonyát (kb. fél kiló) szárazon egy edényben megpirítom (zsiradék nélkül) majd forrásban lévő vízben megfőzöm, szűröm. Ezután vagy összekeverem a hússal, vagy csak a hús szaftjából merek rá pár kanállal, és külön tálalom.

2011. március 24., csütörtök

Citromos-túrós kocka

Vártam már, hogy ide is feltehessek valamit, és végre van mit. Igazat megvallva már untam a gerslis töltöttkáposztát ami köszöntötte az idetévedőket.
Hétvégére kért valaki túrós citromos tortát, és nem volt hozzá receptem, így készült házi használatra ez a kis süti, hogy teszteljem a krémet. Többen kóstolták, és mindenkitől pozitív visszajelzést kaptam, így remélhetőleg nem fogok besülni vele a hétvégén.
Készítettem hozzá egy 2 tojásos lapot 19x 30-as tepsibe (lehet citromhájjal ízesíteni), és 1 adag tejszínes túrós krémet, amit 1 citrom levével s egy kis citromhéjjal ízesítettem (ízlés szerint lehet citromosabbra is készíteni).